Zawód – dekarz

Dekarstwo to specjalizacja polegająca na układaniu pokryć dachów oraz na naprawie pokryć dachowych.

Praca ta liczy na zadbaniu o atrakcyjny wygląd dachów, a również zapewnieniu ochrony przed żywiołami i warunkami atmosferycznymi.

Obecnie w Polsce remontuje się multum domów i jest zapotrzebowanie na pracę dekarzy.

Szczególne warunki, w jakich te specjalizują się rzemieślnicy i kobiety wykonują pokrycia dachowe, a gonty spełniają określone przepisy budowlane oraz przeciwpożarowe oraz standardy architektoniczne krajów, miast lub województw, w których praca jest wykonywana.

Co więcej, nauka dekarstwa, podobnie jak praca rzemieślnicza elektryków i hydraulików, wymaga konkretna wiedza i umiejętności, które muszą być przeprowadzone i wypełnione poprawnie, w innym razie dachy mogą stanowić zagrożenie dla osób będących w domu. Naprawianie dziur i popękanego drewna przed odpowiednim przykryciem dachu dachówką gontową jest owego przypadkiem.

Materiały użyte do prac dekarskich są różne, ale wszystko, co jest używane, powinno być dobre i bezpieczne. Gonty były kiedyś wykonane z drewna, ale z powodu rosnącego ognia i zagrożenie strukturalne, materiał ten jest rzadko lub rzadko brany pod uwagę; zamiast tego zaczyna się teraz papier nasączony bitumem pokryty kruszywem (asfaltem) lub gontami ceramicznymi, by zapewnić ich bezpieczniejsze i bardziej atrakcyjny wizualnie charakter.

W dekarstwie wykorzystuje się różne techniki łączenia elementów. Gonty są bezpiecznie przybijane lub przybijane, ale jedynie tam, gdzie dachówka styka się z dachem; płytki gontowe wcale nie są przyklejane ani przybijane zakładka. Taka forma byłaby uważana za mniej bezpieczną (albowiem że ją przebić mnóstwo płytek z gontów asfaltowych), a wygląd wygląda niezręcznie. Do ceramiki (i czasami z asfaltem), czasami stosuje się smoły lub pasty o niezwykłej sile wiązania dachówki na dach. Płytki gontowe układane są w ciągu wzdłuż dolnej krawędzi dachu oraz po każdej rosnący rząd, jak powiedziano, jest na jeden pod nim o około połowę długości płytki. Szczyt krawędź dachu jest następnie zamykana.

Możesz zainteresować się tym tematem: malowanie dachów Małopolska.

 

 

Łupki dachowe, zwane też „gontami łupkowymi”, są również stosowane w pokryciach dachowych i gontach plus są stosowane w ten tenże sposób. Ze względu na ciężką konsystencję łupka jest mało prawdopodobne, aby gwoździe lub pinezki były używany; zamiast tego pasta lub smoła wydają się lepszym wyborem dla metody klejenia.

Pokrywanie dachów i gontów to długi i czasochłonny proces, który wymaga być ostrożny wykonane dla dachu, żeby otrzymać ten architektoniczny urok. Nie wyłącznie powinno być know-how konieczne, ale zdecydowanym wymogiem są też ostrożne poruszanie się i kroczenie.

Author: admin