Dbaj o wątrobę

Warto żyć w przyjaźni z najobszerniejszym i jednym z najważniejszych organów w naszym ciele jakim jest wątroba. Wszyscy ją mamy, lecz nie wszyscy mamy ją zdrową. Chora wątroba uniemożliwia prawidłową pracę wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby we współczesnym świecie stanowią wielce poważny problem społeczny. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że wątroba w początkowym stadium choroby nie daje żadnych dolegliwości, lecz pomimo to można wywnioskować, że jest z nią coś nie tak.

Funkcje wątroby

Wątroba produkuje i oddaje żółć, składuje żelazo i witaminy, filtruje krew, neutralizuje trucizny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, wytwarza i składuje poniektóre białka oraz enzymy, przerabia puryny które są związkiem organicznym w kwas moczowy, sprzęga związki organiczne i nieorganiczne mianowicie metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, przekształca węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zatrzymuje w organizmie substancje nadające się do ponownego użycia i wydala zbyteczne.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej specyficznych i początkowych symptomów chorej wątroby należy świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków, jak również poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu. Częstokroć następuje także utrata apetytu, ubytek masy ciała, cukrzyca typu 2, biegunki, powiększenie śledziony, wzdęcia, nudności, nadciśnienie tętnicze.

Jak bada się wątrobę
W jakim stanie jest nasza wątroba wykażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem.
Do najpoważniejszych chorób wątroby zaliczają się: marskość wątroby oraz rak wątroby.

USG wątroby
Badanie ultrasonograficzne wątroby wykonuje się w przypadkach gdy podejrzewa się marskość wątroby, w celu monitorowania tej choroby i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby dotyczy jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: obrazowanie w skali szarości, naczyniowe opcje dopplerowskie, ultrasonograficzne środki kontrastujące.

Jak dbać o wątrobę
Wątroba wymaga wyjątkowego traktowania. A więc stronienia od alkoholu, unikanie niezdrowego odżywiania i nadwagi, unikania zatruć, unikania zbieraniu się pasożytów, unikania infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niedużych posiłków, ograniczenia konsumowania olejów, lekkostrawnych produktów do przygotowywania dań, unikania potraw smażonych, spożywania w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, gdyż szybko i niedokładnie przeżuty pokarm obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wychwycić szkodliwe substancje i dostarczyć żółci koniecznej do trawienia treści pokarmowych.

https://usg-warszawa.pl/usg-kolana/

Author: admin